Barvy

23.09.2011 14:39

VIBRACE

 

Každý tón vyzařuje určitou barvu a přijímá určitou formu. Tóny, které korespondují s příslušnými barvami:

Červená= c, oranžová = d, žlutá = e, zelená = f, modrá = g, indigo = a,fialová = h.

 

Jedná se přitom o třísložkový model, podle kterého vznikají všechny vjemy barev různým poměrem podráždění tří různých receptorů, tzv.čípků v oku. Jeden druh čípků je nejcitlivější na světlo, které vnímáme jako červené, další složka reaguje na zelenou a třetí na modrou. Člověk tak patří mezi tzv. trichromaty (z řečtiny tri chromios - tři barvy) a vidí všechny barvy spektra.

Fungování čípků závisí na intenzitě světla. Čím je tmavší, tím hůře rozlišuje oko barevné vjemy. Existují ale složky, tzv. tyčinky, kterými vnímáme světelné kontrasty, podle kterých se ve tmě orientujeme. V noci barvy nerozlišujeme.

Barvy, které právě vidíte na monitoru, jsou taktéž skládány ze tří barev:červené (red)zelené (green) a modré (blue). Tento model zobrazování nazýváme RGB. Vychází z principu, že libovolnou barvu viditelného spektra můžem získat (digitálně "namíchat") různým poměrem (kombinací) tří výše uvedených barev.

barevná terapie

léčba dětské žloutenky

melatonin

deprese

https://www.fototerapie.com/

 

STATISTIKA SVĚTLA A DEPRESE:

Vliv množství denního světla na zdravotní stav populace:

PROCENTO OSOB, KTERÉ SE "CÍTÍ NEJHŮŘE" V MĚSÍCI:


DOBA DENNÍHO OSVITU V MINUTÁCH (24 hod = 1440 min):

 

https://www.ankh.cz/cakry.htm

 

SEDM HLAVNÍCH ČAKER - OBLAST, KTEROU VYŽIVUJÍ
Sahasrara - korunní čakra, čakra temene - duchovní kvality, spojení s makrokosmem 
Adžňa čakra čela, vnitřní oko moudrosti - myšlení, stav očí, horní části hlavy a h.čelisti
Višuddha krční čakra, komunikační centrum - spodní částí hlavy a horní dýchací ústrojí
Anahata - čakra srdce, srdeční centrum - kvalita krve a kůže a oblast hrudního koše
Manipura čakra solar-plexu, čakra pupku - trávicí ústrojí a orgány s trávením spojené
Svadhisthana sakrální čakra, centrum kříže - oblast podbřišku genitálie a sexualita
Muladhara - základní čakra, čakra kořene - fyzické tělo, kosti a svaly a krvetvorba

Muladhara Svadhisthana Manipura Anahata Višuddha Adžňa Sahasrara

 

 

https://www.atarot.cz/barvy-a-jejich-ucinek/svet-kolem/barvy-zdroj-zdravi

 

https://ografologii.blogspot.com/2008/12/symbolika-barev-v-umeni.html

 

 

 

 

https://www.atarot.cz/barvy-a-jejich-ucinek/svet-kolem/barvy-zdroj-zdravi

Červená:

barvy_cervenaČervená je barva života, žhavého slunce, ohně, lásky, radosti a vůle, ale také vzteku a hněvu. Vibrace této barvy má tu největší schopnost průniku. Způsobuje nával krve do hlavy, a proto se používá při všech poruchách prokrvení. Je barvou srdce, mimoto povzbuzuje smysly a zvyšuje pohlavní potenci. Červená působí jako energetikum – jako oheň v nás.

Terapeutická aplikace červené

Červená barva stimuluje při nedostatku energie a nedostatečném vztahu krealitě. Podporuje vytváření červených krevních tělísek, povzbuzuje srdeční činnost, dýchání a vylučování. Rozšiřuje cévy a podporuje prokrvení.

Červené světlo obsahuje takzvané „růstové paprsky“, a proto se používá také k léčení ran. (pokud ale rána hnisá, používá se kdesinfekci modré světlo).

Energie této barvy je účinná také při zánětech, onemocněních kůže, omrzlinách, nízkém krevním tlaku, chronickém kašli, dramatu, onemocněních hrtanu, ale také při zánětech močového měchíře a poruchách zažívání, impotenci a frigiditě.

Nelze používat při nervových poruchách, vysokém krevním tlaku, horečkách a otocích.

Oranžová:

barvy_oranzova2Oranžová je barva veselosti a veselé mysli, zvyšuje zdravou ctižádost a zprostředkovává sílu i radost. Vibrace této barvy se používá při depresích, nespokojenosti a pesimismu. Je nezbytná pro zdraví a vitalitu, povzbuzuje chuť a podporuje funkce krevního oběhu.

Terapeutická aplikace oranžové

Oranžová působí povzbudivě na fyzickou i sexuální vitalitu, dodává optimismus a vřelost srdce, posiluje proudění lymfy a pomáhá tělu udržet vápník.

Významný je také antispasmolytický efekt oranžové při křečích, a to i těch, které jsou podmíněné stresem. Oranžová barva pomáhá při slabosti ledvin, zácpě, působí povzbudivě na žlázy a posiluje plicní tkáň. Ranní únavu je možné odstranit krátkým ozařováním oranžovou barvou.

Nelze používat při nervozitě, vnitřním neklidu a přebytku energií.

Žlutá:

barvy_zlutaŽlutá barva je symbolem slunce v zenitu a pokládá se za teplou barvu. Tato barva je přiřazována sluneční pleteni, centrálnímu místu nervového systému a sídlu podvědomí.

Při ozařování sluneční pleteně žlutou barvou se uvolňuje pozitivní energie – mozek a duše těží z této stimulace. Žlutá působí kromě toho povzbudivě na intelekt, horlivost ve studiu a na duchovní postoj, neboť dodává duchu vzlet a působí proti únavě a nechuti k práci.

Mimoto žlutá zahání zasmušilost a melancholii. Nespokojení, mrzutí lidé mění pod vlivem žlutého světla výraz obličeje.

Terapeutická aplikace žluté

Žlutá stimuluje centrální nervový systém, trávicí funkci, podporuje látkovou výměnu jater (ta jsou často zodpovědná za celulitidu a akné), posiluje svalový tonus, žaludek a povzbuzuje lymfu. Posiluje žlázový systém, činí chronické akutním a doporučuje se při onemocnění jater, měchýře, ledvin a žaludku. Působí při alergiích na potraviny, plynatosti, diabetes, při nedostatku cukru v krvi, žlučových kamenech, křečích a potížích s dýcháním.

Barvu nemohou aplikovat nervózní a neklidní lidé.

Zelená:

barvy_zelenaZelená, která se v přírodě vyskytuje nejvíce, je pokládána za neutrální faktor. Vibrace zelené barvy symbolizují rovnováhu a harmonii a jsou důležité pro nervový systém a celkový dobrý stav, neboť zelená posiluje vyčerpané nervy, uklidňuje a dodává novou energii. Podporuje vnitřní klid a uvolnění, její účinek je relaxační a uklidňující.

Je také známo, že zeleň listová (chlorofyl) může dodávat člověku až do stáří svěží pleť a mladistvou sílu tím, že brání ukládání degenerativních látek.

Listová zeleň je pokládána za účinný omlazovací prostředek!

Terapeutická aplikace zelené

Zelená se dobře osvědčovala při nervových potížích, pakostnici, bronchitickém kataru a černém kašli. Mimoto působí pozitivně na tvorbu kostí, posiluje kůži a účinkuje proti seboree a akné.

Zelná zmírňuje srdeční bolesti, působí kompenzačně při vysokém krevním tlaku, projevech vyčerpání a malátnosti. Užívá se také při vředech, cystách a očních onemocněních.

Rovněž poruchy spánku se nechají zelenou barvou příznivě ovlivnit. U této barvy neexistují kontraindikace!

Modrá:

barvy_modraModrá barva je barva klidu a nekonečna. Vibrace této barvy mají uklidňující, harmonizující účinek. Snižuje tepovou frekvenci, pomáhá přetíženým krevním cévám, aby se normalizovaly, a působí antiinfekčně, tiší bolest, uklidňuje a chladí.

Modré světlo má chemicky působící paprsky, takzvané „brzdicí paprsky“. Modrá barva přináší klid, mlčení a zdrženlivost, posiluje životní sílu, tiší neklid a stavy strachu a podporuje vnitřní klid, osvobození (meditace).

Terapeutická aplikace modré

Všechny „horké“ nemoci vyžadují modré světlo. Modrá působí při hnisavých procesech, bolestech a překrvení, při krvácení a nespavosti (umístit na noční stolek modré světlo!). Modř působí na varlata a vaječníky a použití je vhodné také při impotenci a frigiditě. Kromě toho je to barva přechodu.

Modrým světlem se ošetřují také nadměrná funkce štítné žlázy, bolesti krku, horečka, zvýšený krevní tlak, hyperaktivita, záněty, popáleniny, kožní infekce, ekzémy, puchýře (žaludeční vředy), gastritida, koliky, bolesti zad, hemeroidy, oční infekce a záněty v čelisti. Ovlivňuje příznivě nadledviny a působí pozitivně na zužování cév.

Nelze používat při svalových křečích, ochrnutí a špatném prokrvování. Ozařování modrým světlem by nemělo trvat déle než 30 minut, protože může přivodit únavu.

Indigo:

barvy_indigoIndigová modř jako předposlední vibrace ve viditelném spektru platí za intuitivní barvu a posiluje rovněž účinek meditací. Tyto barevné vibrace pomáhají vytvořit rozšířené, pozitivní vědomí.

Terapeutická aplikace indiga

Nemoci očí, uší a nosu se nechají příznivě ovlivnit typem těchto vibrací. Indigo dobře působí při průjmu a střevních potížích, všech druzích bolestí a duševního vyčerpání.

Nelze používat při schizofrenii a fobii zdotyku.

Fialová:

barvy_violet-flowerFialová je známá jako barva ducha, působí na nevědomí, dodává duchovní sílu a poznání, posiluje každou meditaci a je považována za barvu inspirace. Má nejvyšší a nejemnější vibrace z barevného spektra.

Terapeutická aplikace fialové

Deprese, migrénu, vypadávání vlasů je možné ošetřovat fialovou barvou. Kromě toho působí tato barva dobře na slezinu a sjejí pomocí se mohou vyrovnávat úzkostlivé stavy a harmonizovat stavy velké podrážděnosti.

Nelze používat u nerozvinutých, infantilních a násilnických typů lidí. Platí to jak v tělesné, tak duchovní rovině.

 

 

Kamasutra

https://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/115942-tantra-dokument-o-porozumeni-za-hranici-rozkose/

 

 

 MILOVANI-BEZ-ZTRATY-KVETINY.pdf (1,3 MB)
ROZKOS-NA-SPICCE-JEHLY.pdf (835,1 kB)

zde verze vhodnější k četbě online:

volmovi-milovani-bez-ztraty-kvetiny.pdf (1,3 MB)
volmovi-rozkos-na-spicce-jehly-read.pdf (850,6 kB) 

 

 

 https://www.ankh.cz/cakry.htm

MULADHARA - (kořenová) kostrční pleteň - se nachází na spodním konci páteře v místě, kde had Kundalíní vysouvá svůj ocas, tj. dva centimetry nad koncem kostrče. Je zdrojem našeho bytí a velmi těsně svazuje naše tělo se Zemí. Každý člověk má tělo a živočišnou podstatu. První čakra zodpovídá za naše přežití – za potravu, oblečení, útočiště, ochranu a pokračování rodu
Muladhara zabezpečuje naši psychickou stabilitu v různých životních situacích a zodpovídá za čich. Tato čakra má čtyři okvětní lístky ohnivě červené barvy. V bílém prostředku se nachází žlutý čtverec s odpovídajícím sanskrtským znakem. Její mantra je LAM.
SVADHISTHANA - křížová pleteň (vaječníky, prostata) - se nachází mezi pupkem a první čakrou. V ní se nachází sexuálně emocionální centrum a její hlavní hybnou silou je sexuální aktivita. Přání pohroužit se v moře pocitů, cítit se přitažlivým a mít možnost dostat od partnera všeho, po čem toužíme – to jsou potřeby druhé čakry. Má šest okvětních lístků tmavě červené barvy, které lemují modrý střed květu, v němž je bílý kruh se symbolem čakry. Svadhisthana, to je  především dobře vyjádřená reprodukční schopnost. Tato čakra odpovídá za chuťové pocity. Její mantrou je VAM.
MANIPURA - pupeční pleteň (slinivka) - třetí čakra se nachází v oblasti pupku. Tuto čakru, stejně jako předcházející charakterizuje vyhledávání potěšení. Hlavním směrem však není sexuální, ale citová aktivita.. Je zobrazována jako lotosový květ s osmi okvětními lístky tmavě modré barvy. V jejím středu je na bílém pozadí červený trojúhelník se sanskrtským označením čakry. Manipura  se považuje za "centrum síly", avšak tato čakra může produkovat i takové negativní emoce jako je rozčilení a hněv. Odpovídá za zrak. Mantrou této čakry je RAM.
SURIA sluneční pleteň – čtvrtá čakra - nadledvinky. Je zdrojem sebedůvěry, uvědomění vnitřní síly. Díky ní jsme schopni odpoutat se od vlivů vnějšího světa a zároveň na něj působit svým vlivem. Toto centrum odpovídá za formování našich principů, etických pravidel a přesvědčení. Je to ezoterická čakra, obnovuje energetické procesy samoléčení. Odpovídá za fyzické zdraví a léčitelské schopnosti. Nachází se v rovině sluneční pleteně (solar plexus). Má deset okvětních lístků červeno-oranžové barvy se zlatým kotoučem s tečkou uprostřed – symbolem Slunce. 
Její mantrou je SUM.

ANAHATA - srdeční pleteň - pátá čakra - srdeční - leží uprostřed hrudníku v oblasti srdce - je čakrou lásky emocionální, ne rozumové. „Cesta srdce“, to není životní strategie, ale radost ve všech jejích projevech. Dovoluje vám žít svůj život a má vliv na materiální svět. Daná úroveň vědomí je založena na víře. Zvykli jsme si, že život je boj, kdy je nutné mít plán obrany a zabezpečení. Je to způsobeno strachem ze ztrát. Ale když volíte cestu srdce, nezůstane pro strach žádné místo. 
Její jantra má dvanáct okvětních lístků červeno-hnědé barvy. V bílém středu je symbol čakry.
Anahata odpovídá za hmat, její mantra je JAM.

VADŽRADHARA hrudní pleteň - brzlík je uprostřed hrudi mezi srdeční a hrdelní čakrou. Ve starých traktátech jsou o této čakře řídké zmínky a v současné literatuře o ní těžko najdete nějaké informace. Od dávných dob se tato čakra považovala za tajnou, protože je zdrojem magické síly. Díky ní jsme schopni probudit v sobě neznámé, dřímající síly a naučit se je kontrolovat podle svého uvážení, rozhodnutí. Toto energetické centrum je také schopno ochraňovat nás od činnosti cizích energií, a zrovna tak se jeví jako zvláštní bariéra mezi vnějšími a vnitřními silami. Též odpovídá za ochranu (imunitu). Leží kousek nad srdeční čakrou, vypadá jako ostře žlutý (zlatý) květ se čtrnácti fialovými okvětními lístečky. V jejím centru je modrý nebo stříbrný symbol vadžry. Její mantra je GRIM (HRIM), jež vyvolává velikou kosmickou iluzi.
VIŠUDDHA - hrdelní pleteň (štítná žláza) - sedmá čakra se nachází v oblasti šíje v rovině štítné žlázy. Je čakrou hudebníků, básníků, umělců, lidí tvůrčích, schopných silně a zřetelně vnímat estetiku světa a zobrazovat ji ve svých dílech. Každý, kdo výrazně vnímá jemné zážitky, krásu přírody, má toto centrum rozvinuto. Jejím otevřením začínáme vlastní nadání správně vnímat, jinak by se neprojevila. Každý z nás v sobě může objevit určitý tvůrčí dar. Tvořivost a budování jsou dostupné každému. Má šestnáct okvětních lístků tmavě modré barvy lemující nebesky modrý střed s odpovídajícím symbolem. Tato čakra odpovídá za sluch. Její mantrou je CHAM.
ADŽNA - hypofýza (podvěsek mozkový) - osmá čakra - záhadné "třetí oko" - se nazývá AJNA nebo ADŽŇA. Rozkládá se uprostřed čela, nad kořenem nosu v bodě mezi obočím. Vyšší cíl osmé čakry je inspirace a pohoda. Je to svět obrazů vznikajících v našich myšlenkách. Nicméně má i protilehlou krajnost, a to snahu utíkat od skutečnosti do světa iluzí. Její jantrou jsou dva modré lístečky s bílým středem ve tvaru oka. Uprostřed je symbolické znázornění AUM zlaté barvy. V jiných pramenech má tato čakra 99 okvětních lístků. Závisí na ní schopnost taktického myšlení, které umožňuje úspěšně se vypořádat s řešením jakýchkoliv otázek ve vědě, výrobní činnosti, v běžném životě. Odpovídá za intelektuální činnost mozku - myšlenky. Mantra je OM.
SAHASRARA - epifýza (šišinka) - devátá čakra je lotos s tisícem okvětních lístků na temeni hlavy pod a nad temenní kostí. Její průměr je kolem 12cm a výška asi 5cm. Je to oblast polokoulí předního mozku. Člověk, který má rozvinutou Sahasraru, je schopen rychle myšlenkově uchopit situaci vcelku, "jediným pohledem", jakoby "svrchu". Je to člověk s vhledem či nadhledem. Jedná se o kosmickou čakru Pravdy a Bytí. Představuje čistou, nezkalenou kosmickou energii. Naše přání pocítit Boha je hlavní přání deváté čakry. Její mantra zahrnuje všechny existující zvuky - AUM (AUOM).
Zpět