Bez televize

27.03.2012 22:01

neuveritelne-pribehy-televize.docx (16,2 kB)

 

https://pravdu.cz/televize/jak-jsem-testovala-vecer-bez-televize

Jak jsem testovala večer bez televize

Nedávno jsem si přečetla, že nešťastní lidé se dívají na televizi o třicet procent víc než ti šťastnější.

17.09.2011 16:03:39   Pravdu.cz   michelllin   Ostatní kategorie

Televize plní u nás doma roli zapáleného krbu. Sálá pomyslné domácí teplo, vydává tiché uklidňující zvuky, můžeme nepřítomně zírat na to, co se v ní hýbe. Asi bych s tím ale měla něco dělat. Nedávno jsem si totiž přečetla, že nešťastní lidé se dívají na televizi o třicet procent víc než ti šťastnější.

(Co dělají ti šťastní? Podle studie, které se účastnilo na 45 tisíc lidí během 34 let, si čtou, chodí mezi lidi, sexují nebo chodí do kostela.)

Večer bez puštěné televize se proto bez debat musel stát mým dalším experimentem na cestě za každodenním štěstím. Po pečlivém prostudování televizního programu jsem si pro něj vybrala večer uprostřed pracovního týdne, kdy nedávali nic, bez čeho by se některý z členů naší rodiny nutně neobešel. V mých představách měla naše rodina z toho pokusu vyjít obohacena o společně prožité chvíle. Představovala jsem si společné vystřihování sněhových vloček z ubrousků, hraní pexesa, dlouhé podnětné rozhovory a další aktivity, ve kterých nám zlá televize až doteď bránila.

17:45 Oznamuji rodině začátek experimentu. Reakcí je všeobecná nevole. Děti jsou zpacifikovány příslibem, že po večeři si zahrajeme pexeso.

18:00 Připravuju večeři. Můj muž leží v posteli a čte si. Betynka hraje počítačovou hru. Rozárka se mě v dvouminutových intervalech chodí ptát, jestli si může pustit DVD. Doufám, že společně prožité chvíle začnou po večeři.

18:30 Večeříme. Poprvé po dlouhé době nikomu neujíždějí oči směrem k obrazovce. Je to skvělé! Až do chvíle, kdy se děti zeptají, jestli se televizní embargo týká i Večerníčku. Následuje brek. Rychle sklízím ze stolu a vytahuju pexeso.

18:45 Nikdy jsem si neuvědomila, že společenské hry jsou taková nuda, když u nich člověk nemůže po očku sledovat televizi. Zvlášť, když je hrajete s malými dětmi, které začnou natahovat pokaždé, když vy najdete dvojici a ony ne. Děti se hašteří a začínají se prát.

18:55 Manžel se nevěřícně dotazuje, jestli myslím vážně, že se nebudeme dívat na zprávy. Poté odchází do svého oblíbeného podniku Žlutá pumpa.

19:15 Děti se koupou. O dobrou hodinu dřív než obvykle!

20:00 Uložila jsem je do postele a přečetla celých dvanáct stránek z Luisy a Lotky.

20:15 Už spí! Jsem sama v prázdném a hrozivě tichém bytě. Vyprázdním myčku a naplním pračku (abych měla aspoň nějakou zvukovou kulisu). Připravuju svačinu na zítřek. Najednou mám spoustu času na věci, které nikdy nestíhám. Mohla bych třeba roztřídit ten kufr starých fotek, který už rok a půl čeká pod mým psacím stolem…

Resumé: Naše rodina prožila klasický absťák se vším všudy (nervozita, pocení, třas, podrážděnost). O třicet procent šťastnější jsme nebyli ani náhodou. Televizní detox rozhodně není zárukou šťastných společně strávených chvil (zejména pokud jste takový závislák jako my) ale rozhodně stojí za vyzkoušení!

 

 

Zpět