Charakteristika

14.09.2011 22:10

Charakteristika

je popisný slohový útvar, který zachycuje povahové vlastnosti člověka. Všímá si jeho vztahu k lidem, zájmů a schopnostívztahu k povinnostem nebo například práci.

 

https://dark-angel.jessica-alba.name/serial/charakteristika-postav.php

 

Max Guevara / X5-452 / Sam / X5-453

Max Guevara / X5-452 / Sam / X5-453

Kdyby se měla Max popsat jenom dvěma slovy, byla by to SUPER WOMEN. Ptáte se proč? Hned to objasním. Max je hlavní hrdinka seriálu, má neobvyklé schopnosti: vidí v noci, běhá jako gepard, je velice silná. Byla vyrobena v tajné laboratoři "MANTICORE", cvičena být vojákem. Jedné noci, společně s jedenácti jinými dětmi "vojáky" utekla z tajné báze. Po deseti letech skrývání se rozhodla žít jako člověk. Našla si práci v kurýrské firmě "JAM PONY". Když zapadne slunce, Max sedne na svou motorku a projíždí ulicemi města Seattle, přivydělávat si krádežemi, protože "je přece nutné z něčeho žít". Tak také poznává Logana Calea v jeho vlastním domě, když ho chce okrást. Tím začíná přátelství Logana a Max.


Logan Cale/Eyes Only

Logan Cale/Eyes Only

Inteligentní, pohledný, bohatý, cyber-novinář. Pomáhající ostatním v nesnázích, válčící s korupcí na zemi. Když zjistil, jaká je Max doopravdy, rozhodl se jí pomoci s hledáním ostatních uprchlíků z "Manticore" za pomoc ve válce s korporací a pomocí druhým. Logan zůstal ochrnutý od pasu dolů (stalo se to během jedné akce, které se účastnil), nemůže chodit, ale i přesto chce lidem pomáhat. Logan je také autorem 60sekundového televizního programu, který je zasvěcen hlavně objasňování korupce na světě. Je známý jako Eyes Only "Svobodný hlas Ameriky".


Original Cindy

Original Cindy

Nejlepší přítelkyně Max, velmi ženská. Vždy se o Max hodně bojí, společně pracují v Jam Pony. Originál Cindy dává přednost ženám, ale to nemá na přátelství s Max vliv.


Sketchy

Sketchy

Kolega z práce a OC, rád strká nos do věcí, do kterých mu vůbec nic není, což skoro vždycky končí pěkným průšvihem. Daří se mu v akrobacii na kole, ale ne vždy to dobře skončí. Také rád fotografuje.

Povídky malostranské - Jan Neruda
ukázka – charakteristika postav:
Václav Bavor: » Vlasy jeho byly samý černý prstenec, tvář jeho byla ostra, oko živé. «
pan Lakmus:
» V prvním patře přední, do ulice vedoucí části domu objevil se v krajním oknu vysoký muž s rudou, trudovitou tváří a rozcuchaným šedým vlasem. Opřel se těžce o zídku okenní a vyhnul se ven, tak daleko, že košile na prsou rozevřená zcela obnažila mohutná jeho, vzdor červnu ještě také ve flanel se halící prsa. «
paní Lakmusová:
» Paní Lakmusová, ač také již přes čtyřicítku, byla ještě plna života. Buclatá postava její byla posud svěží, tvář její leskla se bez vrásek, oko její svítilo vesele, zkrátka vypadala jako bojechtivá vdovička, ač dcerka její byla také již dávno na vdavky. «
Klárka Lakmusová:
» Slečna Klára, dvacet a několik málo přes to stará, nebyla jí (tj. matce – pozn.) podobna. Vytáhlá jako proutek neměla oblých, příjemných forem; oko její jasně modré hodilo se ostatně dobře k plným plavým vlasům a na podlouhlých tvářích červenalo se ještě kus zdravého venkova. Slečna Klára byla ještě nepřístupnější než matka; domácích dcerka, slečna Matylda, proto také již dávno nevyhledávala žádného přátelství s ní. «
Josef Loukota:
» Objevil se v něm jiný muž vysoké taktéž postavy, avšak mladší. Byl vlasů černých, pečlivě přičesaných v slušnou a pevnou formu, jaká hlásala, že je každodenně a na vlásek asi tatáž. Obličej jeho byl kulatý, hladce oholený, jak se ale zdálo, bez zvláštního výrazu. Tělo se krylo v elegantní šedivý župan, ruce držely hedvábný žlutý šátek a vytíraly jím skla zlatých okulárů. Ještě jednou dýchl na skla, ještě jednou setřel z nich mlhu, nyní nasadil brejle a obrátil se zcela k nám. Tvář jeho, dříve neurčitá, nabyla pod skly náhle pevnějšího rázu, jakž se vždy u krátkozrakých stává. Byla to tvář dobrácká, oko pohlíželo nyní přívětivě i dosti vesele; přec však lze z každého rysu čísti, že ta tvář již hezky dlouho přes čtyřicet let na svět se dívá. A když se podíváme na ni tak jen trochu znaleckým okem, jsme skoro jisti, že to tvář staromládenecká. «
paní Ebrová:
» Paní domácí je dáma velmi ostrých tahů, obličeje až stlačeného a v špičatou bradu vybíhajícího. Má nasazeny brejle a šije velmi pilně na hrubém jakéms plátně. «
Matylda Ebrová:
» Slečna je, abychom vyjádřili se krátce, blondýnkou nejfádnějšího druhu. Její obličej činí ji matce podobnou, jenže ostrost tahů je trochu zmírněna a špičatá brada že má pro sebe alespoň jakýs ten půvab mladosti. Oči její jsou světle modry, vlasy nezdají se být husty, jsou ale posud v papiloty svinuty. Vidíme nyní, že je přec jíž značně přes dvacet let. «
Josefinka:
» Dvéře v druhém, protějším patře na pavlač vedoucí zavrzly a vyšlo z nich pěkné, as osmnáctileté děvče. Vtělené ráno! Vzrůst dívky té byl půvabný, štíhlý. Tmavý, kadeřavý a přehustý vlas vlnil se jí z čela až k šíji, poután prostou aksamitovou stužkou. Obličej její byl oblý, oko jasně modré, upřímné, tvář růžová a pleti hebounké, rtíky malé, až tmavorudé, celá ta tvářnost činila dojem nanejvýš příjemný, aniž by vylučovala tajné vědomí, že není vesměs rysů akademicky pravidelných. Jenže kde hned tu malou nepravidelnost při tom příjemném celistvém dojmu najít! V tom maličkém, rozkošném oušku jistě nevězela, vždyť právě to ouško bylo k líbání vzdor tomu, že v něm vězely jen zcela chudé a malé náušnice stříbrné. A mimo ty náušnice žádné ozdoby víc. Kolem bělostného krku vinula se arci tenká černá šňůrka, ale skvost, jejž snad nesla, skrýval se kdes v pučících ňadrech. Šat měla dívka až ke krku upjatý, světlý a jen tence pruhovaný. I ta jednoduchost barvy a střihu byla vábna. «
 
Tady se dozvíte něco o postavách. Ve hře je celkem 7 postav (amazonka, vražedkyně, nekromant, kouzelnice, paladin, druid, barbar). Každá je dobrá na něco jiného, a podrobné info o každé z nich se dozvíte dále.
Amazonka (Amazon)
 
Žena v boji. Soustřeďuje se na boj z blízka. Umí skvěle ovládat zbraně typů jako jsou Javeliny (oštěpy) nebo kopí. Druhá její možnost je střílet z luku či kuše. Její skillbody jsou soustředěny na mistrovství v boji s kopím, oštěpem, lukem nebo kuší. Také má skillbody na zlepšení uhýbání proti projektilům, nebo proti strefení se z blízka. Další skill body jsou např. vyvolání Valkyrie, která bojuje s amazonkou a ne jednou vás zachrání z prohrané bitvy. 
 

 

Vnější 

vnější znaky, vzhled, charakteristické chování, zvyky

  •     Je vysoký, modrooký, černovlasý, hubený, má široká ramena
  •     Chodí pomalu, málo spí, je hyperaktivní/líný/pomalý.
  •     Kouří, nepije, sportuje, tančí, plave, rybaří, rád čte...

Vnitřní

Vlastnosti, schopnosti, povahové rysy

  •     Je hodný, chytrý, ochotný, nevrlý, většinou nabručený, ironický.
  •     Hraje na kytaru, umí vařit.....
  •     Charakterizujme vztahy k druhým, k sobě, k věcem, k práci

 

Přímá 

    přímým popisem

Nepřímá

    prostřednictví příhod, zážitků, vzpomínek, vyprávění

 

Přirovnání

představuje si to jako Hurvínek válku - naivně
přišel k tomu jako slepý k houslím - náhodou
roste jako dříví v lese - neuspořádaně
rozprchli se jako když do vrabců střelí - rychle
roztahuje se jako špiritus v teploměru - hodně
rozumí tomu jako koza petrželi - málo
rozumí tomu jako osel harfě - málo
řve jako když ho na nože bere - silně 
sedí na tom jako vosa na bonbónu - pevně
sedí na tom jak opice na brusu - nemotorně
sedí tu jak husa na pekáči - pasivně
seká to jak Baťa cvičky - masově

https://www.hradec.org/gustav/slova3.html

https://www.prirovnej.cz/

 

Vyber si osobnost a charakterizuj ji

 

Soutěž skupin

 

Autocharakteristika

    pokus se charakterizovat sám sebe    

 

Charakteristika si všímá vztahů k lidem, zájmů a schopnostívztahu k povinnostem nebo například práci.

(máte jen  20 bodů)

Hodnotící škály:

  6 5 4 3 2 1 0
odvaha              
vtipnost              
čestnost              
oblíbenost              
vytrvalost            

  

soucit            

  

             

  

             

  

             

  

             

  

 

 

 

 

Charakteristika Babičky Boženy Němcové:

https://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/charakteristiky/babicka-bozeny-nemcove-literarni-postava.html

 

Achilleus - charakteristika filmového hrdiny

Na charakteristiku filmové postavy jsem si vybrala bájného hrdinu Achillea z filmu Trója.
Achilleus má nádherné blond vlasy, které jsou dlouhé až na ramena, svalnaté mužné tělo a jeho opálená pleť vyzařuje energií a zdravím. Ve filmu Trója hraje Achilles bojovného Sparťana, který spolu se svými druhy válčí proti Trójanům. Achilleus byl bojovník s duší, která žila pro jeho vlast, jediného bratra, matku a lásku. Trójanům se však zdál zákeřný, bezcitný, pomstychtivý a nezkrotný. Ve skutečnosti byl ale milosrdný a bojoval pro krále, se kterým uzavřel nešťastnou dohodu, které později velmi litoval.
Pan Peterson, režisér filmu, nemohl do role Achillea obsadit nikoho jiného než Brada Pitta. Brad Pitt fantasticky prožíval svou roli válečníka polobožného původu a jeho herecká duše podala velmi věrohodný výkon. Úchvatné pohyby, skoky, dialogy, monology a vůbec celý charakter Achillea byl ztvárněn způsobem, jenž se dá jen těžko popsat slovy.
Postava Achillea mi příjde zajímavá a osobitá a velmi se mi líbí pojetí starověkkého Řecka a Antiky. Snad proto, že Antika je pro současné lidstvo tolik tajemná, vznikl takovýto historický film, který oplývá zajímavými charakteristikami hrdinů.
 

Autocharakteristika

- vlastní charakteristika

Když se nad sebou zamyslím, chci změnit spoustu věcí, ovšem pokud bych to udělala, už bych to nebyla já, ale někdo jiný. Jako každý člověk mám své dobré i špatné stránky.

Mnohdy jsem urážlivá a skoro si připadám jako pyšná princezna, často mě to mrzí. Této vlastnosti bych se opravdu chtěla někdy zbavit, ale bývala jsem ještě horší. V souvislosti s urážlivostí bych zmínila svoji impulzivnost, ale ta mi docela vyhovuje.

Snad pokaždé, když někdo něco potřebuje, snažím se mu vyjít vstříc, bohužel však neznám moc lidí, kteří by na tom byli obdobně. Nesnáším pozdní příchody druhých, ale i ty mé. Jak se říká: "Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí."

Často se mi stane, že na někoho bezdůvodně začnu kvůli úplné hlouposti křičet a být naštvaná, ale většinou mi to dlouho nevydrží. Maximálně několik hodin. Chtěla bych být ve svých nervových výlevech přece jenom trochu umírněnější a ne "hrr" jako uragán. Často se sebe sama ptám, proč jsem zrovna já taková a ne jiná.

Za jednu ze slabin se čas od času může pokládat upřímnost (pokud zrovna doma nepadne otázka, co jsem ve škole dostala za známky). Dokážu druhému říct bez okolků, co si o něm myslím, poslat ho k "neumětelům" a zničit tak veškeré přátelství, které mezi námi bylo, a to vše během několika málo chvil.

Co na sobě chci změnit na 100 %, je moje fyzická kondice. Ne že by mi ta současná nějak vadila, ba přímo mi leze na nervy. Přála bych si zaběhnout vytrvalostní běh na 800 metrů za méně než 5 minut a nevypustit u toho duši.

Když jsem byla mladší a začínala jezdit do školy autobusem, musela jsem si každé ráno vyslechnout ne zrovna hezkou básničku o svých vlasech. Ve škole pro mě bylo nezřídka používáno oslovení "rezavá trubko". Chtěla jsem jakoukoli jinou barvu vlasů, jenom ne tu svoji. Zrzavou. Naštěstí jsem to přečkala a nyní jsem hrdá na to, že o sobě můžu říct: "Jsem zrzka."

Co se vzhledu týče, určitě by mi neuškodilo mít o pár centimetrů v pase méně. Alespoň bych si v obchodě nepřipadala jako zápasník sumo.

Mám-li sebe sama zhodnotit, jsem se sebou docela spokojená. Někteří si myslí, že být individualista je špatně, ale takovému názoru se vysměji a jdu dál. Já jsem já a ne Dolly Buster nebo třeba Helena Vondráčková. Snažím se na nikoho a na nic si nehrát, protože když na sobě změním cokoli, už to nebudu já, ale někdo úplně jiný. A pokud má někdo problém s tím, jaká jsem, má smůlu. Já se nezměním... 


Zpět