Charakteristika

05.01.2012 22:16
            Charakteristika spolužáka
    
    VNĚJŠÍ, VNITŘNÍ, PŘÍHODA, PŘIROVNÁNÍ......
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Vyjmenujte, co nejvíc vlastností, které nemáte.
  2. Vyjmenujte vlastnosti, které byste chtěli mít.
  3. Vyjmenujte vlastnosti, které byste nechtěli mít.
  4. Vyjmenujte vlastnosti, které máte.

 

Vyberte si od každé položky jednu vlastnost a popište k ní nějakou situaci z vašeho života, kde se projevila.

 

173*9 a, b, c

Přirovnání 173/9c:

dudek - spí jako dudek, 

 

myšlenková mapa

 

Szondiho test

https://kolesovice.webnode.cz/news/testy-psychologicke/

Časová osa

https://prezi.com/fyqwdcoasd_9/charakteristika/

Co se v mém životě, v mé hlavě opakuje?

Mentální mapa myšlenek.

 

 

 

IDENTIKIT: https://www.obrazovka.cz/zabava/identikit/identikit.html

nebo vychytanější: https://flashface.ctapt.de/

 

list postavy jako v dračím doupěti

 

charakteristika-ukazky.odt (26,9 kB)
Charakteristika.odt (14,2 kB)
Charakteristika.pdf (59 kB)
 

s. 167

 

Charakteristika

je popisný slohový útvar, který zachycuje povahové vlastnosti člověka. Všímá si jeho vztahu k lidem, zájmů a schopnostívztahu k povinnostem nebo například práci.

Charakteristika vnější 

vnější znaky, vzhled, charakteristické chování, zvyky

  •     Je vysoký, modrooký, černovlasý, hubený, má široká ramena
  •     Chodí pomalu, málo spí, je hyperaktivní/líný/pomalý.
  •     Kouří, nepije, sportuje, tančí, plave, rybaří, rád čte...

Charakteristika vnitřní

Vlastnosti, schopnosti, povahové rysy

  •     Je hodný, chytrý, ochotný, nevrlý, většinou nabručený, ironický.
  •     Hraje na kytaru, umí vařit.....
  •     Charakterizujme vztahy k druhým, k sobě, k věcem, k práci

Charakteristika přímá 

    přímým popisem vlastnosti

Charakteristika nepřímá

    prostřednictví příhod, zážitků, vzpomínek, vyprávění

Přirovnání

    Prostředek charakteristiky

představuje si to jako Hurvínek válku - naivně
přišel k tomu jako slepý k houslím - náhodou
roste jako dříví v lese - neuspořádaně
rozprchli se jako když do vrabců střelí - rychle
roztahuje se jako špiritus v teploměru - hodně
rozumí tomu jako koza petrželi - málo
rozumí tomu jako osel harfě - málo
řve jako když ho na nože bere - silně 
sedí na tom jako vosa na bonbónu - pevně
sedí na tom jak opice na brusu - nemotorně
sedí tu jak husa na pekáči - pasivně
seká to jak Baťa cvičky - masově

https://www.hradec.org/gustav/slova3.html

https://www.prirovnej.cz/

 

Vyber si osobnost a charakterizuj ji

 

Soutěž skupin

 

Autocharakteristika

    pokus se charakterizovat sám sebe    

 

Charakteristika si všímá vztahů k lidem, zájmů a schopnostívztahu k povinnostem nebo například práci.

 

Hodnotící škály:

  +3 +2 +1 0 -1 -2 -3
odvaha              
vtipnost              
čestnost              
oblíbenost              
vytrvalost              

 

 

 

 

Charakteristika Babičky Boženy Němcové:

https://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/charakteristiky/babicka-bozeny-nemcove-literarni-postava.html

 

Achilleus - charakteristika filmového hrdiny

Na charakteristiku filmové postavy jsem si vybrala bájného hrdinu Achillea z filmu Trója.
Achilleus má nádherné blond vlasy, které jsou dlouhé až na ramena, svalnaté mužné tělo a jeho opálená pleť vyzařuje energií a zdravím. Ve filmu Trója hraje Achilles bojovného Sparťana, který spolu se svými druhy válčí proti Trójanům. Achilleus byl bojovník s duší, která žila pro jeho vlast, jediného bratra, matku a lásku. Trójanům se však zdál zákeřný, bezcitný, pomstychtivý a nezkrotný. Ve skutečnosti byl ale milosrdný a bojoval pro krále, se kterým uzavřel nešťastnou dohodu, které později velmi litoval.
Pan Peterson, režisér filmu, nemohl do role Achillea obsadit nikoho jiného než Brada Pitta. Brad Pitt fantasticky prožíval svou roli válečníka polobožného původu a jeho herecká duše podala velmi věrohodný výkon. Úchvatné pohyby, skoky, dialogy, monology a vůbec celý charakter Achillea byl ztvárněn způsobem, jenž se dá jen těžko popsat slovy.
Postava Achillea mi příjde zajímavá a osobitá a velmi se mi líbí pojetí starověkkého Řecka a Antiky. Snad proto, že Antika je pro současné lidstvo tolik tajemná, vznikl takovýto historický film, který oplývá zajímavými charakteristikami hrdinů.
 
Harry Potter
 
Celým jménem Harry James Potter, hlavní hrdina kouzelnického světa, kterého stvořila nadaná mladá spisovatelka Joanne Kathleen Rowlingová a ze své ostrovní britské vlasti jej vyslala pro potěchu všem duším okouzleným fantazií. Napsala již sedm dílů a v každém z nich Harry něco velkého dokáže.
 
Je malý, hubený, má zářivě zelené oči po matce, černé, věčně rozcuchané vlasy po otci, nosí kulaté brýle a na čele má jizvu ve tvaru blesku, která mu zůstala jako smutná památka po události, kdy zlý čaroděj jménem Voldemort zavraždil jeho rodiče a pokoušel se zabít i jeho. Harry ale onen útok záhadně přežil a dodnes nikdo pořádně neví proč. Tato událost navždy změnila jeho život; stal se slavným a mezi kouzelníky je nazýván jako chlapec, který zůstal naživu.
 
Po svých rodičích zdědil kouzelnické schopnosti a už od narození je zapsaný do školy čar a kouzel v Bradavicích, do které poprvé odjíždí ve svých jedenácti letech - 1. září z londýnského nádraží King´s Cross z nástupiště devět a tři čtvrtě bradavickým expresem. V nové škole značně projevuje své kouzelnické schopnosti, hlavně v obraně proti černé magii a neuvěřitelný talent v létání na koštěti, díky němuž se z něho stává nejmladší chytač famfrpálového družstva za Nebelvírskou kolej, do které je zařazen.
 
Je zdvořilý, srdečný, chytrý i bystrý, skromný, možná až moc zvědavý a touží po dobrodružství. Ostatní o něm říkají, že vyhledává problémy, avšak on sám tvrdí: "Problémy nevyhledávám, oni vyhledávají mě." Často se také podceňuje, chodí občas pozdě na vyučování, za což může jeho zvědavost, moc se neučí a někdy nedokáže přiznat svou chybu. Své dovednosti nejvíce projevuje při záchraně Kamene mudrců, kdy dává najevo statečnost, odvážnost, kamarádství a dokáže si zachovat chladnou hlavu. Dále také při osvobození sestry jeho nejlepšího kamaráda Rona Weasleyho ze spárů Tajemné komnaty, svého kmotra Siriuse Blacka, o kterém nevěděl do té doby ,než se s ním setkal, z náručí hrůzných mozkomorů a domácího skřítka jménem Dobby od zlých pánů a zajišťuje mu místo v bradavické kuchyni. K jeho největšímu činu však určitě bez pochyby patří až příliš častý boj s Voldemortem, z kterého zatím pokaždé vyvázl živý.
 
Harry nemá v povaze ale jen samé dobré vlastnosti jako asi každý jiný člověk. Kromě toho, že chodí pozdě na hodiny a moc se neučí, má sklon k neustálému porušování školního řádu. Za to všechno dostal už mnoho školních trestů, nejvíce od učitele lektvarů Severuse Snapea, se kterým se navzájem nesnášejí. Má už prostě jednou v povaze zvědavost a ta dělá své…
 

Autocharakteristika

- vlastní charakteristika

Když se nad sebou zamyslím, chci změnit spoustu věcí, ovšem pokud bych to udělala, už bych to nebyla já, ale někdo jiný. Jako každý člověk mám své dobré i špatné stránky.

Mnohdy jsem urážlivá a skoro si připadám jako pyšná princezna, často mě to mrzí. Této vlastnosti bych se opravdu chtěla někdy zbavit, ale bývala jsem ještě horší. V souvislosti s urážlivostí bych zmínila svoji impulzivnost, ale ta mi docela vyhovuje.

Snad pokaždé, když někdo něco potřebuje, snažím se mu vyjít vstříc, bohužel však neznám moc lidí, kteří by na tom byli obdobně. Nesnáším pozdní příchody druhých, ale i ty mé. Jak se říká: "Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí."

Často se mi stane, že na někoho bezdůvodně začnu kvůli úplné hlouposti křičet a být naštvaná, ale většinou mi to dlouho nevydrží. Maximálně několik hodin. Chtěla bych být ve svých nervových výlevech přece jenom trochu umírněnější a ne "hrr" jako uragán. Často se sebe sama ptám, proč jsem zrovna já taková a ne jiná.

Za jednu ze slabin se čas od času může pokládat upřímnost (pokud zrovna doma nepadne otázka, co jsem ve škole dostala za známky). Dokážu druhému říct bez okolků, co si o něm myslím, poslat ho k "neumětelům" a zničit tak veškeré přátelství, které mezi námi bylo, a to vše během několika málo chvil.

Co na sobě chci změnit na 100 %, je moje fyzická kondice. Ne že by mi ta současná nějak vadila, ba přímo mi leze na nervy. Přála bych si zaběhnout vytrvalostní běh na 800 metrů za méně než 5 minut a nevypustit u toho duši.

Když jsem byla mladší a začínala jezdit do školy autobusem, musela jsem si každé ráno vyslechnout ne zrovna hezkou básničku o svých vlasech. Ve škole pro mě bylo nezřídka používáno oslovení "rezavá trubko". Chtěla jsem jakoukoli jinou barvu vlasů, jenom ne tu svoji. Zrzavou. Naštěstí jsem to přečkala a nyní jsem hrdá na to, že o sobě můžu říct: "Jsem zrzka."

Co se vzhledu týče, určitě by mi neuškodilo mít o pár centimetrů v pase méně. Alespoň bych si v obchodě nepřipadala jako zápasník sumo.

Mám-li sebe sama zhodnotit, jsem se sebou docela spokojená. Někteří si myslí, že být individualista je špatně, ale takovému názoru se vysměji a jdu dál. Já jsem já a ne Dolly Buster nebo třeba Helena Vondráčková. Snažím se na nikoho a na nic si nehrát, protože když na sobě změním cokoli, už to nebudu já, ale někdo úplně jiný. A pokud má někdo problém s tím, jaká jsem, má smůlu. Já se nezměním...

 

 

 

 

 

Výsledky:

 

1. Vybrali jste si sadistu.

 

Potlačené sklony: autoritářství, potřeba ovládat, zlomyslnost. Jestli jste si vybrali tento portrét inkvizitorského profesora, zřejmě před druhými i před sebou pečlivě skrýváte "silné sklony ke krutému, agresivnímu nebo ponižujícímu chování k ostatním".

 

Popření: Jste zcela neškodná bytost. Podřizujete se, jste schopni se obětovat, vždy připraveni pomáhat svým bližním. Jste usměvavý zaměstnanec, ochotný kolega. Zároveň však není snadné být vaším nadřízeným. Když se vám nechce do nějaké práce, děláte obstrukce hašteříte se, trucujete, jste neochotní...). Vaším stylem je pasivní rezistence, naléhání, které časem "otráví".

 

Sublimace: Své sklony uplatníte v určitých profesích - řezník, chirurg, policista, zubař, vyšetřující soudce... Nebo je můžete rozumově zdůvodňovat, vést dlouhé rozpravy o řádu a autoritě (syndrom "ředitele zeměkoule").

 

 

‎2. Vybrali jste si zuřivce.

 

Potlačené sklony: impulzivita a násilí. Jestli jste dostali strach z tohoto chlapíka s hlavou pitbulla, znamená to, že jste v sobě potlačili, udusili silnou agresivitu.

 

Popření: Jste mírumilovní, často až extrémně laskaví. Jste přívětiví, přející, hotové dobrotisko, vzbuzujete dojem, že jste solidní a ovládáte své emoce. Vaše náklonnost bývá stabilní, máte silná pouta k lidem, věcem, idejím. Na konci dne však býváte často vyčerpaní. Vysiluje vás neustálé skrývání násilných sklonů, k němuž vás nutí touha být všem sympatičtí.

 

Sublimace: Svou impulzivitu někdy pozitivně využijete při sportu. Vedete dozajista hyperaktivní život. Váš čas zaplňují stovky projektů, organizujete spousty různých věcí nebo prostě jen vybíjíte svou energii na diskotéce.

 

 

‎3. Vybrali jste si katatonika.

 

Potlačené sklony: blouznění, hyperaktivita v oblasti fantazie a intelektu. Pokud vás znepokojil ten usměvavý, špatně oholený typ, vřou a kypí ve vás síly, které vás mohou zcela odtrhnout od reality, jestliže s nimi něco neuděláte. ´

 

Popření: Upínáte se k jistotám, spoutávají vás stereotypní postoje nekladete si otázky, neinovujete, nehledáte změnu...). Jste prototyp stydlivky, který se překonává. Největší strach máte z toho, že ztratíte kontrolu. Díky tomu jste trochu rigidní, pořád v defenzivě, někdy zablokovaní, vždy podle pravidel. Zadržujete své pocity (málo je dáváte najevo, nedělá vám dobře podělit se o své city, přestat se ovládat...).

 

Sublimace: Vaše schopnost imaginace se často uplatní v různých tvůrčích činnostech, které však vždycky mají svůj řád. Stává se z vás tedy "zaměstnaný kreativec" - grafik, novinář, fotograf, stylista...

 

 

‎4. Vybrali jste si schizofreničku.

 

Potlačené sklony: izolovanost, špatné vnímání tělesných hranic, nedostatečné ovládání těla. Zježily se vám vlasy při pohledu na ty mrtvé oči a obličej bez výrazu? Poznáváte v nich totiž své vlastní démony - nezájem o sociální vztahy a omezený rejstřík citů".

 

Popření: Věříte na setkávání s lidmi, výměnu názorů, společnost. Chodíte hodně mezi lidi. Vaše zapojení mezi lidi však často neprobíhá k vaší spokojenosti, kontrastuje s vaším bídným intimním životem. V hloubi duše se cítíte pořád osamělí. Vaše vztahy zůstávají na povrchu, jsou odosobněné, nemají "šťávu", chybí v nich skutečné city. Ve skutečnosti vlastně druhé nepotřebujete, nepotřebujete s nimi žít.

 

Sublimace: Ve všem, co souvisí s intelektem, nebo v individualistických činnostech, jako je hudba, čtení, meditace. Své sklony můžete rovněž nasměrovat do nějaké mysticko-sportovní vášně (trekking, horolezectví...) nebo do zážitků, které vás oprostí od společnosti lidí (plavba osamělého mořeplavce kolem světa, odchod do kláštera...)

 

 

‎5. Vybrali jste si hysteričku.

 

Potlačené sklony: nestabilita, narcismus, exhibicionismus. Zdálo se vám, že se od této podivné dámy s těžkými víčky můžete dočkat lecjakých hanebností? To znamená, že ona ztělesňuje všechno, co na sobě nenávidíte - frenetickou chuť svádět, zálibu v okázalosti, touhu po uznání, sexuální přitažlivost...

 

Popření: Působíte dojmem rezervovaného, velmi do sebe uzavřeného člověka. Ve skutečnosti se ve vašem nitru stále hlásí o slovo a proti vaší vůli se neustále projevuje maskovaná faleš. Vaši touhu svádět často překrývají obsedantní projevy. Jste velmi pečliví, spořádaní ve svém chování, s puntičkářskými způsoby. Býváte "šik", máte klasický styl, jste zkrátka jako ze škatulky, ale vždycky s nějakým drobným doplňkem, který přitahuje pohledy.

 

Sublimace: Někdy si volíte neobvyklou specializaci (třeba latinskou filologii) nebo originální životní styl (rozhodnete se pro zaryté vegetariánství). Můžete mít po svém boku nápadnou osobu, aby s vámi kontrastovala. Nebo si osvojíte nějaký zvláštní zvyk - například olíznutí rtů, pokaždé než začnete mluvit.

 

 

‎6. Vybrali jste si ženu v depresi.

 

Potlačené sklony: pochybnosti o vlastní hodnotě, pocity méněcennosti a viny. Je-li pro vás tato neškodná bytost ztělesněním toho nejhoršího, znamená to, že jste v podstatě hluboce smutní a pesimističtí, ale nedáváte to najevo.

 

Popření: Uvolněný a bezstarostný typ extravertní osobnosti. Někdy opravdu veselá kopa. V každém okamžiku z vás čiší dynamičnost, sebedůvěra a optimismus. Občas se projeví podráždění, špatná nálada a podivné návaly smutku (syndrom smutného klauna). Někdy také můžete působit podezřívavě a nevraživě.

 

Sublimace: Svého duševního utrpení se zbavujete tím, že se staráte o utrpení druhých (ošetřovatel, psycholog...). Anebo se uplatníte v náboženství či v boji za dobrou věc.

 

 

7. Vybrali jste si maniaka.

 

Potlačené sklony: extraverze, vzrušení, sebepřeceňování, marnotratnost. Vzbuzuje ve vás ten žoviální dobrák nenávist a odpor? Asi v sobě skrýváte nadšení, které by z vás snadno mohlo udělat blouznivce a fanatika, v každém případě někoho, s kým se nedá žít.

 

Popření: Nesnášíte hluk, výstřelky, nevázanost, máte strach ze skandálu. Jste vzorem diskrétnosti, rezervovanosti a zdrženlivosti. Jste rozumní, šetrní, své chování dobře ovládáte, nic vám neuteče, žádný prohřešek nepronikne na povrch. Někdy se však vaše potlačovaná mánie projeví na druhých - máte na ně přehnané požadavky, potřebujete všechno kontrolovat, prověřovat, dohlížet...

 

Sublimace: Veselí společníci, duše party, jste schopni zorganizovat obrovské večírky, vymýšlet všemožné zábavy. Mohou z vás být odborníci na vztahy s veřejností, reklamu.

 

 

‎8. Vybrali jste si zvrhlíka.

 

Potlačené sklony: homosexualita, transvestitismus. Zdá se vám, že by ten mladíček mohl být nebezpečným pederastem? Není pochyb o tom, že máte potíže s vlastní identitou, a to především sexuálního rázu.

 

Popření: Přehnaně, přespříliš projevujete své biologické pohlaví. Vaše postoje, vzhled, chování, zkrátka všechno na vás přímo křičí, že jste "opravdový" muž nebo "opravdová" žena. Jste skutečný chlapák nebo velmi sexy žena a v obou případech ďábelští svůdci (lovíte, shromažďujete "zářezy na pažbě"...). Vaším dalším zvláštním rysem je, že mezi vámi a jinými muži, resp. ženami panuje silná rivalita. Snažíte se jim přebrat jejich ženu, případně muže.

 

Sublimace: Angažujete se v boji za základní hodnoty - rovnost pohlaví, stejné platy, stejné zastoupení mužů a žen... Nebo máte talent (i úspěchy) v činnosti tradičně vyhrazené druhému pohlaví - v případě mužů např. móda, péče o vlasy, líčení, u žen zase motorky, pilotování stíhaček atd.

Zpět