Detektivka

03.01.2012 16:45

 

https://videolog.eu/clanek/zkouska-vasi-pozornosti-3267/

 

 

Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka je jeden z nejpopulárnějších žánrů zábavné literatury.

Jeho počátky a předobraz lze hledat v tzv. šibalském (pikareskním) a loupežnickém románu z 18. století; plně se však konstituoval až koncem 19. století.

Za první detektivní prózu v historii bývá považována povídka Edgara Allana Poea Vraždy v ulici Morgue z roku 1841.

Detektivky mají zápletku založenou na zločinu, nejčastěji vraždě, po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv - může jím být jakprofesionálpolicista nebo i soukromý detektiv, tak osoba se zcela jiným zaměstnánímAutor musí postupovat logicky, aby čtenář mohl sledovat postup dedukce ze stop. Velmi časté je, že postava téhož detektiva vystupuje opakovaně v řadě děl téhož autora.

Detektivky také bývají častým námětem pro další audiovizuální zpracování jejich námětu v rozhlasefilmu a televizi.

 

https://www.celysvet.cz/povidky.php?povidka=8
 
 

Zablácené boty

 
Kapitánovo auto zastavilo na silnici. K řece musel přes louku pěšky. Vzhledem k nedávnému dešti bylo mokro nejenom na louce, ale po chvilce i v Lumčíkových botách. Než došel až na břeh, kde už na něj čekali, tak se zastavil a rozhlédl. Louka se mírně svažovala k řece, která se vinula mezi křovinatými břehy, na nichž tu a tam bylo možné zahlédnout vrbu, či jiný listnáč. Když se otočil směrem, kterým přišel, naskytl se mu pohled na silnici, nad níž se táhlo pole, kam až oko dohlédlo a na samém horizontu začínal jehličnatý les. „Opravdu hezké místo, takové uklidňující,“ povídá si pro sebe Lumčík. „Vůbec nechápu, že zrovna tady někoho napadne vraždit.“ Po pár krocích už byl na rozbahněném břehu.
„Tak co tu máme …,“ kapitánovy oči se zastavily na výložkách místního kolegy, „… strážmistře.“
„Je to jasný – vražda,“ povídá strážmistr a ukazuje na rozbitou hlavu mrtvého muže, „sebevražda vyloučena.“ Pak rukou ukázal na pořádný kus klacku – takovou krouceninu z borové větve, na níž zcela zřetelně zůstaly stopy krve a doplnil: „Tady je vražedný nástroj.“
„A spousta otisků v blátě, tak to už si můžeme jít rovnou pro pachatele. Že, strážmistře?“ dodal s trochou ironií v hlase kapitán. „Kdo to vůbec je?“
„Franta Drábek, je místní. Nebo spíš ´byl´ místní.“
„Co nepřátelé, jaké měl nectnosti?“
„Nebyl zase tak špatnej, ale dva z vesnice ho opravdu nenáviděli – Mikulka, podnikatel, co si hraje na honoraci, spousta peněz, okázalá vila, nádherná ženuška. Za tou mu právě Franta chodil, než se to Mikulka domákl. Potom mu vyhrožoval, že ho zastřelí. Měl by čím – je to myslivec.“
„Jenže tady někdo vraždil klackem. A tomu druhému taky chodil za ženou?“
„Ne, tady šlo o prachy, tedy jako o peníze. Franta si je od Steinera půjčil, že jako rozjede podnikání, ale krachlo to, a Steiner peníze víc neviděl.“
„O jakou sumu šlo?“ vyzvídal kapitán.
„Mluvilo se snad o půl milionu. Steiner je restituent, jeho rodiče měli spoustu polí, takže tak velká rána to zase pro něj nebyla.“
„No, už jsem viděl mordy pro míň peněz,“ ohradil se Lumčík.
* * * * *
Kapitán navštívil postupně jak podnikatele Mikulku, tak restituenta Steinera. Oba byli v ten den dopoledne, kdy se podle soudního lékaře vražda stala, venku. Mikulka v lese a k řece prý nešel, Steiner naopak u řeky byl, ale několik kilometrů po proudu od místa, kde se „to“ stalo. Chytal ryby. Jeho manželka potvrdila, že odcházel brzy ráno, nesl si pruty a brašnu přes rameno. Zpátky se vrátil před obědem se slušným úlovkem a pořádně zablácenými botami.
Správce páně Mikulkova sídla viděl svého zaměstnavatele zrána odcházet s brokovnicí přes rameno. Říkal, že má namířeno do lesa, prý tam řádí liška. Zpátky se vrátil kolem poledne bez lišky, zato s pěkně zablácenými botami, což ale nebylo vzhledem k rozbahněným lesním cestám nic neobvyklého, ani podezřelého.
Kapitán si nechal od obou podezřelých ukázat, kde měli údajně trávit ono dopoledne. Sám si potom vyzkoušel, jak daleko od nich to bylo k místu činu. Na obě strany stejně, a pokud by Drábka zabili, nemohl by se ani jeden z nich moc zdržovat a museli by se rychle vrátit zpátky. Pak si ještě nechal ukázat ony boty. Nejenom, že byly zablácené, ještě ke všemu měli oba pánové stejnou nohu – čtyřiačtyřicítku. Kapitán Lumčík však už měl o vrahovi Franty Drábka zcela jasno.
 
Kdo ze dvou podezřelých je vrah a proč?
...
 
 
Autor: Marek Veselý
 
 
 
Více zde: https://kolesovice.webnode.cz/news/detektivni-povidka/

 

 1. Pokoj, všude kolem mnoho vody a na zemi leží mrtví Romeo a Julie. (Rozbilo se akvárium, Romeo a Julie jsou rybičky.)
 2. Telefonní budka, v ní mrtvý muž. Rozbité sklo, vyvěšené sluchátko a o budku opřený rybářský prut. (Ukazoval, jak velkou rybu chytil, pořezal se a vykrvácel.)
 3. Muž jede vlakem. Když vjede vlak do tunelu, muž spáchá sebevraždu (zastřelí se). (Muž byl ve městě, kde se vyléčil ze slepoty. Když vjel vlak do tunelu, propadl depresi, že je už zase slepý.)
 4. Otec se synem jedou autem. Dopravní nehoda, otec je mrtev, syna odveze sanitka do nemocnice. Chirurg, co jej má operovat, ale řekne: „Já nemohu, je to můj syn.“ (Chirurg je žena, jeho matka.)
 5. Hotel, půlnoc, v hotelu nervózní muž. Muž zvedá sluchátko, telefonuje a pak spokojeně usíná. (Soused vedle v pokoji strašně chrápal. Zazvonění telefonu jej vzbudilo, takže náš muž může klidně spát.)
 6. Manžel jede s manželkou k moři. Manželka tam utone. Jakmile se manžel vrátí, policie jej zatkne pro vraždu manželky. Aby jej komisař usvědčil, stačil mu jediný telefonát. (Telefonoval do cestovní kanceláře, muž koupil zpáteční lístek jen pro sebe.)
 7. V pokoji stojí stůl. Na stole leží karty, vedle nich pistole a pod stolem dvě mrtvoly. (Pokoj je v ponorce, ve které začal docházet vzduch. Posádka hrála karty o to, kdo se zastřelí a kdo se udusí.)
 8. Generální ředitel jednoho velkého podniku měl letět odpoledne do vzdáleného města, kde byl pobočný závod. Ráno však přišel k němu noční vrátný, známý svou pověrčivostí, a začal ho z této cesty zrazovat. „Dnes se mně zdálo, že se letadlo, kterým chcete letět, zřítilo,“ říkal. Generální ředitel vrátného odbyl, ale pak mu to přece nedalo, myslel stále na padající letadlo a nakonec cestu odložil. Druhého dne se v novinách dočetl, že se letadlo, kterým měl letět, skutečně zřítilo. Zavolal vrátného a v pohnutí mu děkoval za záchranu života. „Dávám vám jako odměnu 5000 Kč, ale protože mám pevné zásady, zároveň vás propouštím.“ Proč dostal vrátný výpověď? (Noční vrátný řekl ráno, že se mu dnes zdálo o letadlu, spal tedy ve službě, a proto byl propuštěn.)
 9. Hotel Continental v Chicagu byl proslulý hotelovými lupiči. Jeden lupič byl přistižen takt/ V pokoji číslo 54 seděl host Max Brown a četl The New York Times. Najednou se ozvalo slabší zaklepání, a něž se Max Brown ozval, otevřely se dveře a v nich se objevil navoněný elegán. Když spatřil sedícího muže u stolu, zrozpačitěl a pak se narychlo omlouval: „Promiňte pane, spletl jsem si dveře svého pokoje.“ Max Brown nedal na tuto výmluvu, vyvolal rychle poplach, a tak byl lupič zadržen. Podle čeho Max Brown poznal, že se elegán nespletl ve dveřích? (Max Brown poznal, že nejde o hosta, který si spletl dveře pokoje, podle toho, že elegán před vstupem klepal, čímž chtěl zřejmě zjistit, je-li někdo uvnitř. Při vstupu do vlastního pokoje by nikdy neklepal.)
 10. Měsíc v první čtvrti byl právě na obzoru, když se automobil bez rozsvícených světel prořítil vysokou rychlostí vesnicí. Byl však zastaven policií a řidič musel zaplatit pokutu. Byl důvod k pokutě jeden nebo dva? (Automobilista platil pokutu proto, že jel nedovolenou rychlostí vesnicí, nikoliv kvůli světlům, protože bylo asi poledne (Měsíc je v první čtvrti na obzoru v poledne).
 11. U hospodáře byli tři zájemci o selata. Ve vepřinci byla právě tři prasátka. Každý si chytil jedno a ještě dvě selata zbyla. Jak je to možné? (Jeden ze zájemců o sele se jmenoval Každý. Ten chytil sele a další dva zájemci čekali.)
 12. Dva bratři pracují v cirkuse a bydlí v maringotce. Jeden z nich jednou přijde do svého, pečlivě uklizeného pokoje. Zavrávorá a spáchá sebevraždu. Proč? (Bratři jsou liliputáni a vystupují v cirkusu jako klauni. Cirkus se dostal do krize a jeden z bratrů musí být propuštěn. Jeden bratr vymyslel lest: zkrátil u všeho nábytku nohy a pak po sobě pečlivě zahladil stopy. Druhý bratr přišel do maringotky, myslel si, že vyrostl a zabil se.)
 13. Poté, co muž ochutnal albatrosa a skočil z okna. Jak to? (Manželská dvojice ztroskotala s výletní lodí na pustém ostrově. Manželka se utopila a manžel ji spolu s ostatními zachráněnými pohřbil. Zatímco manžel truchlil, ostatní šli na lov. Protože nic neulovili, vykopali manželku, připravili z ní jídlo, manželovi řekli, ze je to albatros. Po nějaké době šel manžel do restaurace a objednal si albatrosa. Když nepoznal chuť, uvědomil si, že předtím jedl manželku. Zbláznil se a vyskočil z okna.)
 14. Na louce sedí muž a jí květiny. (Je to v Africe, muže zajali kanibalové. Muž věděl, že ho, před smrtí, čeká dlouhé mučení a chtěl si zkrátit utrpení. Uměl řeč domorodců a proto jim namluvil, že když sní určité množství jistých květin a potom vysloví zaklínadlo, stane se nesmrtelným. Domorodci si to chtěli na něm vyzkoušet a zabili ho bez mučení hned, jak dojedl.)
 15. Muž a žena. Najednou muž kýchnul a žena na místě zemřela. Proč? (V cirkusové manéži probíhá vystoupení artistů na visuté hrazdě. Artista (muž), drží v zubech držák, na kterém balancuje artistka (žena). Oba jsou vysoko nad zemí, nechráněni sítí. Pojednou muž kýchne, držák mu vypadne, žena se zřítí na podlahu šapitó a zabije se.)
 16. Muž řekl ženě, že ji miluje a ona zemřela. (Byli to manželé artisti. Muž své vyznání řekl právě ve chvíli, když oba viseli na visuté hrazdě nechráněni sítí a muž držel ženu v zubech.)
 17. Kuchař připálil smaženici a zemřel. (Byl to kuchař v ponorce. Otevřel okno, aby vyvětral.)

 

JÍZDA VÝTAHEM


Pro hráče: 
Když prší nebo jede s někým, jede pan Novák výtahem až do desátého poschodí. Když je hezky jezdí pouze do osmého. Zjistěte proč. 

Pro vypravěče: 
Pan Novák je trpaslík a bydlí v desátém patře. Když je hezky a jede sám, nedosáhne na tlačítko 10, a proto jede pouze do 8, kam dosáhne. Když jede s někým, tak spolucestující zmáčkne tlačítko za něj. A když prší, mačká knoflík deštníkem. 

 

https://www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/sherlock-holmes/ctyrlistek/

 

Víte, že:
• všechny příběhy až na čtyři vypráví Holmesův přítel a pravá ruka Dr. John H. Watson, dvě Holmes sám a dvě jsou psány v třetí osobě?
• jediná žena, která učarovala Sherlocku Holmesovi, je Irene Adlerová, která se objevuje pouze v jedné povídce „Skandál v Čechách“. Jinak jeho domácnost udržuje paní Hudsonová, která mu byt pronajímá. 
• kromě tabáku Holmes občas užívá kokain a morfium, které v té době byly v Anglii legální?
• Sherlock Holmes příliš nemiluje pořádek, je spíše bohémského založení? 
• Holmes má největší znalosti chemie a hraje dobře na housle? A je také expertem na tehdejší hororové knihy?
• Holmes trávil důchod na včelí farmě?
• Sherlock Holmes jako postava v jedné povídce umírá, ale kvůli velkému negativnímu ohlasu veřejnosti jej po několika letech A. C. Doyle oživuje v dalších příbězích?

 

    8:00 - 8:30 8:30 - 9:30 9:30-11 12-13 14-15                              
1
Brabcová Markéta
 

Potkala paní Brownovou

u novinového stánku

                                     
2
Drvota František
 
                                       
3
Houška Jan
 
                                       
4
Hroudová Renata *
 
                                       
5
Kahát David
 
                                       
6
Kovář David
 
                                       
7
Laštůvka Jakub 
 
                                       
8
Marek Roman
 
                                       
9
Matějková Darina
 
                                       
10
Neveďal Ondřej
 
                                       
11
Růžičková Simona
 
                                       
12
Veverková Barbora
 
                                       
13
Viktorová Michaela
 
                                       
14 Vintr Lukáš                                        
 

 

Zpět