Smullyan - krátké detektivky (k domyšlení)

11.10.2011 16:47

 

Existuje vynikající knížka, kterou napsal Raymond M. Smullyan. Vydala jí Mladá Fronta roku 1986. Kniha se jmenuje velmi záhadně a to – Jak se jmenuje tato knížka. Obsahuje celou řadu zajímavých hádanek, příběhů, logických úloh apod. Níže uvedeny jsou některé příklady.
Princip těchto příběhů spočívá v tom, že přednesete skupině lidí, která nezná příběh, jeho znění a oni otázkami zjišťují jeho pozadí. Otázky musí být kladeny tak abyste na ně mohli odpovídat pouze ano nebone.
Mnoho zdaru.

 1. Pokoj, všude kolem mnoho vody a na zemi leží mrtví Romeo a Julie. (Rozbilo se akvárium, Romeo a Julie jsou rybičky.)
 2. Telefonní budka, v ní mrtvý muž. Rozbité sklo, vyvěšené sluchátko a o budku opřený rybářský prut. (Ukazoval, jak velkou rybu chytil, pořezal se a vykrvácel.)
 3. Muž jede vlakem. Když vjede vlak do tunelu, muž spáchá sebevraždu (zastřelí se). (Muž byl ve městě, kde se vyléčil ze slepoty. Když vjel vlak do tunelu, propadl depresi, že je už zase slepý.)
 4. Otec se synem jedou autem. Dopravní nehoda, otec je mrtev, syna odveze sanitka do nemocnice. Chirurg, co jej má operovat, ale řekne: „Já nemohu, je to můj syn.“ (Chirurg je žena, jeho matka.)
 5. Hotel, půlnoc, v hotelu nervózní muž. Muž zvedá sluchátko, telefonuje a pak spokojeně usíná. (Soused vedle v pokoji strašně chrápal. Zazvonění telefonu jej vzbudilo, takže náš muž může klidně spát.)
 6. Manžel jede s manželkou k moři. Manželka tam utone. Jakmile se manžel vrátí, policie jej zatkne pro vraždu manželky. Aby jej komisař usvědčil, stačil mu jediný telefonát. (Telefonoval do cestovní kanceláře, muž koupil zpáteční lístek jen pro sebe.)
 7. V pokoji stojí stůl. Na stole leží karty, vedle nich pistole a pod stolem dvě mrtvoly. (Pokoj je v ponorce, ve které začal docházet vzduch. Posádka hrála karty o to, kdo se zastřelí a kdo se udusí.)
 8. Generální ředitel jednoho velkého podniku měl letět odpoledne do vzdáleného města, kde byl pobočný závod. Ráno však přišel k němu noční vrátný, známý svou pověrčivostí, a začal ho z této cesty zrazovat. „Dnes se mně zdálo, že se letadlo, kterým chcete letět, zřítilo,“ říkal. Generální ředitel vrátného odbyl, ale pak mu to přece nedalo, myslel stále na padající letadlo a nakonec cestu odložil. Druhého dne se v novinách dočetl, že se letadlo, kterým měl letět, skutečně zřítilo. Zavolal vrátného a v pohnutí mu děkoval za záchranu života. „Dávám vám jako odměnu 5000 Kč, ale protože mám pevné zásady, zároveň vás propouštím.“ Proč dostal vrátný výpověď? (Noční vrátný řekl ráno, že se mu dnes zdálo o letadlu, spal tedy ve službě, a proto byl propuštěn.)
 9. Hotel Continental v Chicagu byl proslulý hotelovými lupiči. Jeden lupič byl přistižen takt/ V pokoji číslo 54 seděl host Max Brown a četl The New York Times. Najednou se ozvalo slabší zaklepání, a něž se Max Brown ozval, otevřely se dveře a v nich se objevil navoněný elegán. Když spatřil sedícího muže u stolu, zrozpačitěl a pak se narychlo omlouval: „Promiňte pane, spletl jsem si dveře svého pokoje.“ Max Brown nedal na tuto výmluvu, vyvolal rychle poplach, a tak byl lupič zadržen. Podle čeho Max Brown poznal, že se elegán nespletl ve dveřích? (Max Brown poznal, že nejde o hosta, který si spletl dveře pokoje, podle toho, že elegán před vstupem klepal, čímž chtěl zřejmě zjistit, je-li někdo uvnitř. Při vstupu do vlastního pokoje by nikdy neklepal.)
 10. Měsíc v první čtvrti byl právě na obzoru, když se automobil bez rozsvícených světel prořítil vysokou rychlostí vesnicí. Byl však zastaven policií a řidič musel zaplatit pokutu. Byl důvod k pokutě jeden nebo dva? (Automobilista platil pokutu proto, že jel nedovolenou rychlostí vesnicí, nikoliv kvůli světlům, protože bylo asi poledne (Měsíc je v první čtvrti na obzoru v poledne).
 11. U hospodáře byli tři zájemci o selata. Ve vepřinci byla právě tři prasátka. Každý si chytil jedno a ještě dvě selata zbyla. Jak je to možné? (Jeden ze zájemců o sele se jmenoval Každý. Ten chytil sele a další dva zájemci čekali.)
 12. Dva bratři pracují v cirkuse a bydlí v maringotce. Jeden z nich jednou přijde do svého, pečlivě uklizeného pokoje. Zavrávorá a spáchá sebevraždu. Proč? (Bratři jsou liliputáni a vystupují v cirkusu jako klauni. Cirkus se dostal do krize a jeden z bratrů musí být propuštěn. Jeden bratr vymyslel lest: zkrátil u všeho nábytku nohy a pak po sobě pečlivě zahladil stopy. Druhý bratr přišel do maringotky, myslel si, že vyrostl a zabil se.)
 13. Poté, co muž ochutnal albatrosa a skočil z okna. Jak to? (Manželská dvojice ztroskotala s výletní lodí na pustém ostrově. Manželka se utopila a manžel ji spolu s ostatními zachráněnými pohřbil. Zatímco manžel truchlil, ostatní šli na lov. Protože nic neulovili, vykopali manželku, připravili z ní jídlo, manželovi řekli, ze je to albatros. Po nějaké době šel manžel do restaurace a objednal si albatrosa. Když nepoznal chuť, uvědomil si, že předtím jedl manželku. Zbláznil se a vyskočil z okna.)
 14. Na louce sedí muž a jí květiny. (Je to v Africe, muže zajali kanibalové. Muž věděl, že ho, před smrtí, čeká dlouhé mučení a chtěl si zkrátit utrpení. Uměl řeč domorodců a proto jim namluvil, že když sní určité množství jistých květin a potom vysloví zaklínadlo, stane se nesmrtelným. Domorodci si to chtěli na něm vyzkoušet a zabili ho bez mučení hned, jak dojedl.)
 15. Muž a žena. Najednou muž kýchnul a žena na místě zemřela. Proč? (V cirkusové manéži probíhá vystoupení artistů na visuté hrazdě. Artista (muž), drží v zubech držák, na kterém balancuje artistka (žena). Oba jsou vysoko nad zemí, nechráněni sítí. Pojednou muž kýchne, držák mu vypadne, žena se zřítí na podlahu šapitó a zabije se.)
 16. Muž řekl ženě, že ji miluje a ona zemřela. (Byli to manželé artisti. Muž své vyznání řekl právě ve chvíli, když oba viseli na visuté hrazdě nechráněni sítí a muž držel ženu v zubech.)
 17. Kuchař připálil smaženici a zemřel. (Byl to kuchař v ponorce. Otevřel okno, aby vyvětral.)
 18. Na louce leží mrtvý černoch. (Není to v Africe, ale např. v Malé Fatře. Dotyčný černoch cestoval soukromým letadlem a podle svého zvyku si chtěl před spaním položit pantofle před dveře.)
 19. Muhamed jde po poušti. Přijde k oáze, nahne se nad vodu a chce se napít. Majitel to vidí a vystřelí. Muhamed se nenapije, poděkuje majiteli a odejde. (Muhamed měl škytavku. O majiteli oázy nevěděl (byl ukryt za keříčky nebo palmou), proto ho výstřel vystrašil a škytavka ho od leknutí přešla.)
 20. Žena odjede do lázní, její manžel zůstane doma. Jakmile se po týdnu se vrátí zpět domů, manžel se zblázní. Proč? (Žena nechala manželovi doma svého oblíbeného kocourka. Manžel ale kocourka nesnáší a vyhodí jej z domu. Pak se manžel rozhodne, že koupí ženě jiného kocourka, který ji nebude poslouchat a to manželku zničí. V novinách si přečte inzerát, dojde do útulku a koupí (aniž by to věděl) toho samého kocourka. Žena se vrátí, kocourek se k ní žene a manžel se z toho zblázní.)
 21. Muž poslal ruku a zemřel. (Dotyčný muž před několika roky ztroskotal s jistým lodníkem na pustém ostrově. Před smrtí hladem je zachránilo jen to, že si lodník odťal ruku a společně ji snědli. Oba byli zachráněni. Po čase začal lodník od muže chtít, aby si i on nechal amputovat ruku. Měl mu ji poslat jako důkaz. Muž se však vloupal do márnice, ukradl tam cizí ruku a tu poslal lodníkovi. Ten se ale o podvodu náhodou dozvěděl a najal si vraha.)
 22. Pan Novák bydlí v desátém patře, ale výtahem jezdí jen do sedmého. Proč? (Pan Novák je lilipután. Na větší číslo než je sedm nedosáhne.)
 23. Pán Smith jezdí každý den při návratu domů výtahem do 26. poschodí, jen v neděli jezdí jen do 24. poschodí a zbylá dvě poschodí vyjde po schodech. Proč? (Pán Smith je trpaslík, na vyšší číslo než 24 nedosáhne. V neděli má liftboy volno.)
 24. Na poli leží mrtvola a má v ruce ulomenou zápalku. Jak se mrtvola na pole dostala? (Parta lidí letěla balónem a došla jim zátěž, tak losovali, kdo bude muset vyskočit. Mrtvola je ten, kdo prohrál.)

 

Zpět