Svěrákovy diktáty

26.09.2011 21:52

Takto to napsala 9. třída: (zbývá 1 chyba)

Právě jsme dorazili do vápencového území Českého krasu, kde je konečný cíl naší cesty, ves Koněprusy. Nedaleko se tyčí kopec Kobyla, zatímco nám se zalíbilo návrší Zlatý kůň. A v jeho hloubse ukrývá nejrozsáhlejší jeskynní komplex v Čechách, Koněpruské jeskyně. Když byly v roce 1950 objeveny, našly se tu četné zkamenělé kosti pravěkých zvířat. K těm největším patřili tygři šavlozubí i jeskynní medvědi, ale mezi nejvzácnější objevy patřily kosterní pozůstatky sobí a tuří. Velké překvapení poskytl novější nález zrezivělých plechových plátů a nářadí na místě, které se dnes nazývá Mincovna. Tady v druhé polovině 15. století neznámí penězokazi razili falešné husitské haléře se znakem Českého lva.

 

český lev...

 

Svěrákův diktát

https://zpravy.idnes.cz/diktat.aspx?iddiktat=120

Právě jsme dorazili do vápencového území Českého krasu, kde je konečný cíl naší cesty, vesKoněprusy. Nedaleko se tyčí kopec Kobyla, zatímco nám se zalíbilo návrší Zlatý kůň. A v jeho hloubi se ukrývá nejrozsáhlejší jeskynní komplex v Čechách, Koněpruské jeskyně. Když byly v roce 1950 objeveny, našly se tu četné zkamenělé kosti pravěkých zvířat. K těm největším patřili tygři šavlozubí i jeskynní medvědi, ale mezi nejvzácnější objevy patřily kosterní pozůstatky sobí a tuří. Velké překvapení poskytl novější nález zrezivělých plechových plátů a nářadí na místě, které se dnes nazývá Mincovna. Tady v druhé polovině 15. století neznámí penězokazi razili falešné husitské haléře se znakem českého lva.

 

https://zpravy.idnes.cz/diktat.aspx?iddiktat=107

Kolika lidem, kteří z rampy Národního muzea shlížejí na shon lidí a aut pod sebou, se asi vybavípřání jeho zakladatelů, aby se pro muzejní sbírky našlo místo tiché a klidné, ze všech stran snadno přístupné? Brzy poté, co zahájíte prohlídku jednotlivých sálů, přesvědčíte se o tom, že zhlédnout při jedné návštěvě úplně všechno lze jenom stěží. Děti se jako vždycky nejvíc těšily na slavnou velrybí kostru. Rodiče zase lákaly archeologické nálezy kostěných nástrojů starých kultur. V oddělení nerostů pak byli zaujati třpytivými drahokamy, hýřícími kouzelnými barvami. Mezi plazy vás určitě zaujmou krokodýli. Za druhé světové války zmizeli z Panteonu muzea bronzoví velikáni. Naštěstí se však brzy po válce jejich sochy našly a vrátily zpět.

Zpět