Tolkien

23.05.2012 20:52

Pracovní list-Lv (EUPŠ14), Čj 9.r..doc (36,5 kB)

Jiné světy

TEST: https://testy.nanic.cz/testy/knihy/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu/

Česky: https://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/produkcni-vlog-hobita-5

https://youtu.be/DFcjBzP7H-E

rozhovor: https://youtu.be/N6u5BgQAFiI?t=2m42s

https://www.videacesky.cz/trailery-recenze-filmy/hobit-prvni-trailer

John Ronald Reuel Tolkien (3. 1. 1892 ­– 2. 9. 1973)

 

Anglický spisovatel. Narodil se v jižní Africe, po smrti otce roku však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě.

Během svého dlouhého života zveřejnil řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ovšem teprve v podstatě pohádkovou knihou Hobit, na níž později navázal trilogií Pán prstenů a epos Silmarillion. Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávající se ve fiktivních krajích a přináší obecné poselství o smyslu života a dějin. Tolkien miloval anglický venkov, podle nějž vytvořil i domov Hobitů, jedněch z hrdinů jeho knih, který nazval Kraj. Několik svých knih dokonce sám ilustroval, protože byl i zručný malíř.

Ústředním motivem těchto knih je souboj dobra se zlem. Ačkoliv to sám autor často popíral, k atmosféře knih významně přispěla doba jejich vzniku - období 2. světové války a poněkud bezútěšné roky před a po ní.

Tolkien je považován za pravého otce žánru fantasy. Jako první dal obraz všech různých mytologických postav a hlavně ras jako jsou například Elfové, Enti, Hobiti a Trpaslíci, díky jeho popisu je nemyslitelné, aby v moderní fantasy byli Elfové spojováni s podzemím nebo Trpaslíci s lesem a jeho přírodou. Díky němu se také stal žánr fantasy velmi populární a kritiky uznávaný. Nebyl již považován za směr sci-fi, jak bylo do té doby tvrzeno, ale za plnohodnotný a samostatný žánr, který se od ostatních rozlišuje nezaměnitelnými prvky.

Tolkien zemřel 2. září 1973 na dovolené na důsledky akutního zánětu žaludečního vředu. Byl pohřben se svou ženou v severním Oxfordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podle předchozího textu doplňte svůj zápis:

 

John Ronald Reuel Tolkien (3. 1. 1892 ­– 2. 9. 1973)

 

…………………… spisovatel. Narodil se v …………… …………, po smrti otce však odjel za matkou do ……………, kde také absolvoval ………………… školu i ………………… Získal diplom …………………… jazyka a literatury. Vyučoval také ……………………… na univerzitě. Některé knihy také sám ……………………… Proslavil se pohádkovou knihou ………………, na níž později navázal trilogií ……………………… a epos …………………… Všechna tato díla těží z autorovy znalosti …………………… Tolkien miloval anglický ……………, podle něhož vytvořil i domov ……………………, který nazval ……………

Díky němu lidé po celém světě ví, kdo jsou ……………, …………… či ……………… Hlavním motivem je zde ……………………… ……………………………, díla vznikla během …………………… Je považován za zakladatele …………………

 

 

 

 

 

https://www.tyden.cz/rubriky/veda/veda-a-my/nejlepsi-opticka-iluze-roku-2010-nekdo-vypnul-gravitaci_190245.html

 

https://supermnaumnau.blog.cz/0907/opticke-klamy-a-iluze

Zpět