Vyhledávání - tipy

26.01.2012 11:57

Dnešní malý úkol >>>

 

Tipy pro vyhledávání na Google:

Lokomotiva Zadáme, pokud hledáme pouze jedno klíčové slovo (v našem případě lokomotiva), kdekoliv na internetu.

Karel +I Pokud byste zadali pouze Karel I, tak “I” by se vypustilo jako často se vyskytující slovo a hledalo by se pouze slovo Karel. Pokud však před toto slovo přidáte znak plus (+), Google ho začne brát na vědomí. Upozornění: Před znakem plus musí být vždy mezera!

~food Hledá klíčové slovo a také jeho synonyma, takže použitý příklad vám vyhleda nejen Food, ale také Recipes, Cooking Tips, Nutrition atd.

Czechoslovakia 1950..1960 Operátor .. (dvě tečky) slouží k urční rozsahu. Použitý příklad tedy vyhledá události týkající se Československa v letech 1950 – 1960.

“zákon o dani z přidané hodnoty” Najde stránky, které obsahují přesné znění zadané fráze (Google dbá i na pořádek slov ve frázi).

“pan * novák” Najde přesnou frázi s různými slovy místo hvězdčky (například Pan Josef Novák).

orchidej OR orchidea Najde stránky, na kterých se vyskytuje minimálně jedno ze slov (OR musí být vždy velkými pismeny!).

panda –antivirus Najde stránky, na kterých je obsažen první termín a na kterých se zároveň nevyskytuje druhý termín. (pokud do Googlu zadáte pouze slovo panda, na prvních místech budou weby týkající se stejnojmenného antiviru. Výše uvedený příkaz tedy použijete například tehdy, pokud chcete najít informace o pandě, jakožto živočišném druhu).

define:orange Najde definici zadaného slova. (Pro nás příklad: round yellow to orange fruit of any of several citrus trees atd.)

Mazda filetype:ppt Najde slovo mazda vyskytující se v určeném druhu souboru (v našem případě najdeme prezentaci PowerPointu týkající se Mazdy). Zde najdete seznam podporovaných typů souborů.

intitle:prodej vysavače Najde „prodej“ v titulu (názvu) stránky a slovo vysavače kdekoliv na stránce.

allintitle:prodej vysavače Najde pouze stránky, které mají v titulu slovo „prodej“ a zároveň i slovo „vysavače“.

inurl:bezpecnost policie Najde stránky, které obsahují slovo „bezpecnost“ v url (adrese) webu a slovo „policie“ kdekoliv na stránce.

allinurl:bezpecnost policie Najde stránky, které mají v url slovo „bezpecnost“ i „policie“ napr: katalog.atlas.cz/obchody_a_sluzby/bezpecnost/policie/ (schválně si vyzkoušejte rozdíl mezi tímto a přechozím příkazem).

intext:Škoda Najde stránky, které mají ve svém těle (mezi tagy body) slovo „Škoda“.

allintext:Škoda Fabia V textu webu hledá slovní spojení „Škoda Fabia“.

nehoda site:novinky.cz Najde slovo „nehoda“ vyskytující se pouze na serveru novinky.cz.

apple site:cz Najde slovo „apple“ pouze na českých stránkách (s koncovkou .cz).

link:www.idnes.cz Najde stránky, na kterých se vyskuje odkaz na www.idnes.cz.

related:www.aukro.cz Najde stránky podobné stránce www.aukro.cz.

info:www.aukro.cz Zobrazí informace o stránce www.aukro.cz.

cache:stoyan.ic.cz hacking Zobrazí stránku stoyan.ic.cz z cache (stránka je uložená přímo na serveru Google) a zvýrazní slovo hacking.

Zpět