Výklad 2

12.12.2011 21:44

 


Výklad

https://kamizdat.wz.cz/sloh/8/retorika.htm

 

 

Sloh - výklad

Autor: barusek® Datum: 16.02.10 17:57 odpovědí: 1

Dobrý den mám otázku. Víte, mám udělat na čj úkol. Mám formou výkladu vysvětlit malým dětem (1., 2. třída) sčítání a odčítání pomocí jablek a hrušek. Je to fakt pitomí. Nevíte někdo jak na to?

 

Odpovědi na otázku:

Autor: pu®
Datum: 16.02.10 18:09
Předmět: RE: Sloh - výklad
 

Výklad je v podstatě to, co posloucháš každý den ve škole od učitelů. Vzpomeň si, jak vysvětlovali nějakou matematickou látku vám, a na to aplikuj sčítání jablek. Začala bych asi takto:

Dnes jsme si slíbili sčítání a odčítání, tak s chutí do toho! A aby ta chuť byla opravdová, vezmeme si lahodná jablíčka a slaďounké hrušky...
blablabla (tady popíšeš, jak se sčítá a odčítá)
A teď, děti, když už jste to pochopily, si ovoce sníme! A kolik jsme ho dohromady snědli? Mařenka jedno, Pepík dvě, nezdvořák, no tak to jsou dohromady kolik? Správně, tři.

Je to praštěný úkol, ale vzpomeň na svou první druhou třídu, sofistikovaný útvar z toho nikdy neuděláš. Oprosti se od toho, že to "zní trapně" a zkus trochu nadhledu a vtipu, ať to není tak fádní. Je to prostě taková jednoduchá přednáška. Tipuju tak na stránku až dvě A5, delší by to být nemělo, ať to není nuda. Hodně štěstí!

 

Internet

OSNOVA:

1. Význam slova Internet
 
2. Vývoj Internetu
  a) Zárodek Internetu
  b) Užívání mezi civilisty
  c) Komunikace přes Internet
  d) Velký rozmach
  e) Nabídka služeb
 
3. Důležitost Internetu

Slovo Internet se skládá z mezinárodní předpony inter a anglického slova net. Spojení těchto dvou slov původně označovalo jednu ze sítí připojených k Internetu, avšak došlo k zobecnění pojmu, který dnes označuje celou tuto síť. Internet představuje celosvětový systém navzájem propojených sítí, ve kterých počítače mezi sebou komunikují za účelem poskytování a výměny dat.

Počátky zprovoznění tohoto fenoménu se datují už k roku 1969, kdy byla ministerstvem obrany USA vytvořena síť s názvem Arpanet, která byla zárodkem toho, co dnes chápeme jako Internet. Právě tehdy, pomocí této technologie, došlo k prvnímu přenášení dat mezi pouhými čtyřmi počítači na univerzitách v různých částech Severní Ameriky. Až do poloviny osmdesátých let se Internet nijak zvlášť nerozvíjel. Byl spíše ve fázi testovací a přístup byl omezen jen pro vládní a vojenské složky.

Od roku 1983 přestal působit pouze ve vojenských sektorech a jeho užívání se povolilo i mezi civilní obyvatelstvo. Začal tak s oblibou nacházet své sponzory, kteří rozvoj financovali nemalými částkami, za účelem proniknutí a zpřístupnění této sítě veřejnosti ve vyspělých zemích.

Nicméně velký rozvoj nenastal ani v nejbližších několika letech, v roce 1984 to bylo ještě pouhých 1000 připojených počítačů. Postupně se však počet připojení k této síti začalo zvyšovat, čím dál více se nacházelo uplatnění v široké škále uživatelů, tehdy zejména pro možnost elektronické poštovní komunikace, a tak rok 1992 s sebou přinesl zlomení první milionové hranice uživatelů on-line.
S vývojem a oblibou ve stolních počítačích mezi populací se síť čím dál více technicky zdokonalovala a našla si i své první komerční účely, především reklamního charakteru.

Razantní rozmach přišel ale až s rokem 1994, kdy byl vyvinut první WWW prohlížeč, díky kterému se stala práce s Internetem podstatně jednodušší a který dal podobu tváře Internetu tak, jak ho známe dnes. Spustila se tak internetová horečka po celém světě, v roce 1995 bylo zaznamenáno již bezmála 20 milionů uživatelů a v roce 2000 počet stoupl až ku 300 milionů uživatelů Internetu. V současné době se odhaduje na 2 miliardy připojení a jejich počet nadále roste.

Internet dnes lidem nabízí nesčetně možností a služeb. Pro svoji přizpůsobivost si našel uplatnění v téměř každém odvětví průmyslu a obchodu dnešního světa. Může být velkým pomocníkem v osobním i profesním životě, a to pro svou všestrannost, jednoduchost a rychlost, jíž v dnešní době disponuje. Internet uspokojuje potřeby moderní celosvětové populace. Po připojení k Internetu nachází uživatel prostřednictvím WWW stránek na svém monitoru počítače žádané informace téměř okamžitě, kdykoliv a o čemkoliv, o co má dotyčný v daný moment zájem.

Internet nabízí však desítky dalších užitečných služeb pro lidstvo, a tak se stal již nedílnou součástí systémů řídících život na Zemi. Dokonce si někteří lidé už život bez Internetu nedokáží ani představit.

 

Zdroj: Jan Zamrazil, 03.11.2009

Zdroj: https://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/vyklady/internet.html#ixzz1gDerlkS9 

 

 

Zpět